ARCHIWUM FESTIWALU - 2012 r.
 
EDYCJA 2013 ARCHWIUM BIURO FESTIWALU
2012
 
LISTA WYKONAWCÓW
wybierz edycję festiwalu:
 
 
 

 

 

Widok na BluesaZespół Widok na Bluesa powstał w 2009 r. w Bydgoszczy przy ul. Widok. Jest połączeniem doświadczenia muzycznego Andrzeja Markuszewskiego, Grzegorza Marciniaka, Cezarego Mączki, Waldemara Warmińskiego oraz młodzieńczego entuzjazmu Weroniki Bogusz, Mieszka Sobolskiego oraz Marcina Mikołajczaka. Widok na Bluesa prezentuje własne utwory oraz covery wykonawców z nurtu blues-rocka  takich jak: Eric Clapton, Marsha Raven, Tony Spinner, Mick Stover, Luther Allison, Gary Moore, Joe Satriani... Zespół zagrał już kilka imprez plenerowych, a także kilkadziesiąt klubowych. Jest jedną z wielu grup  Bydgoskiej Platformy Bluesowej - inicjatywy mającej na celu popularyzację bluesa, zarówno wśród starszych jak i młodszych odbiorców, poprzez wspólne koncertowanie na  terenie woj. kujawsko-pomorskiego. 


Blues Folk 111Założycielem grupy Blues Folk 111 jest bydgoszczanin Wojtek Polasik wokalista i autor tekstów funkcjonującej w Trójmieście w latach 80-tych formacji 111 Blues, która biorąc udział we wszystkich znaczących festiwalach bluesowych w Polsce była laureatem Olsztyńskich Nocy Bluesowych w roku 1985 i katowickiej Rawy Blues w roku 1987. Zawiązując wspólnie z gitarzystą Zenkiem Konieczką w roku 1995 w Bydgoszczy duet bluesowo - folkowy Wojtek Polasik postanowił nawiązać stylistyką do autorskich nagrań 111 Blues. Muzycy wprowadzili ponadto do repertuaru klasyczne bluesy Roberta Johnsona, Sony Boy Williamsona oraz Bo Diddleya, a także, znane z płyty Unplugged, utwory Erica Claptona. Po dwóch latach występów duet zawiesił swoją działalność, aż do grudnia 2011. Wtedy to wziął udział w koncercie upamiętniającym tragicznie zmarłego wirtuoza harmonijki ustnej Darka „Kosmy” Chrościelewskiego, który w latach 80-tych współtworzył 111 Blues. Zachęceni ciepłym przyjęciem publiczności Zenek Konieczka i Wojtek Polasik postanowili kontynuować wspólne muzykowanie zapraszając do współpracy  gitarzystę Sydneya oraz grającego na harmonijce ustnej Łukasza Domańskiego. Repertuar zespołu wzbogaciły klasyczne już dzisiaj utwory Tadeusza Nalepy oraz grupy Dżem.


Poniekąd BluesHistoria tego zespołu jest równie zagmatwana jak losy poszczególnych jego członków. Składów, koncertów i rozkładów było wiele, "ekspertów" i "doradców" jeszcze więcej...Jednak pierwszym i największym sukcesem według sympatyków tej formacji jest fakt przetrwania zespołu przez tak długi czas. Drugim wytrwanie przy wczesnych ideach lidera zespołu Cypriana Gnatowskiego grania muzyki bogatej w improwizacje. Zespół pracuje nad nagraniem płyty i przygotowuje się do trasy koncertowej.
 Skład zespołu:
Weronika Bogusz – śpiew
Cyprian Gnatowski – gitara
Krzysztof Nowicki – bas
Maciej Kułdo – piano
Jarosław Nawrotek – perkusja
Łukasz Domański – harmonijka
Sydney - gitara

Transatlantic Blues Project

to muzyczny most pomiędzy miastami Charleston w Południowej Karolinie (USA) i Bydgoszczą. Geneza tego projektu sięga sto lat wstecz, gdy do USA  z Bydgoszczy wyemigrował Erwin Czerwiński. W roku 2011 jego wnuk Gary Erwin –  pianista i wokalista bluesowy urodzony  i wychowany w Chicago, mieście uznawanym za Mekkę bluesa, postanowił zrealizować swoje marzenie o przyjeździe do kraju przodków. W Bydgoszczy spotkał  muzyków bluesowego zespołu Green Grass. Wspólne fascynacje muzyką bluesowych mistrzów stały się podstawą nawiązania bliższych więzi muzycznych i przyjacielskich. Ich efektem jest trasa koncertowa w ramach Blues&Folk Festival 2012 obejmująca swym zasięgiem miasta regionu.


Shrimp City Slim
(prawdziwe nazwisko Gary Erwin)Urodził się w Chicago w 1953 roku.  Nauczył się grać na pianinie jako nastolatek szybko kierując swoją uwagę na bluesa.  Grał w kilku zespołach w Chicago i okolicy, zanim przeniósł się do Charleston w Karolinie Południowej, w 1983 roku, gdzie założył własną wytwórnię płytową Erwin Music.
Do tej pory wydał siedem albumów, z muzyką określaną przez siebie jako "lowcountry blues " będącą mieszanką Carolina coast blues, soul, and R&B - Gone with the Wind (1992), Blues on the Beach (1994), Blue Palmetto (1996), I Work Nights (2000), Ancestor Worship (2000), Highway 17 (2003), Dark Road Piano (2005). Shrimp City Slim gra ok. 150 koncertów rocznie występując solo jak również z własnym zespołem. W ciągu swojej długoletniej kariery odbył wiele tras koncertowych w USA, Europie i Azji z takimi muzykami jak: Walter "Bug Lightnin '" Rodos, Big Boy Henry, Chicago Bob Nelson, Drink Małe, Beverly Guitar Watkins, Neal "Big Daddy" Pattman, Wanda Johnson , John Lee Ziegler.
Występując na licznych prestiżowych festiwalach Shrimp City Slim dzielił scenę z takimi gigantami bluesa jak: BB King, Bobby Blue Bland , Jimmy Rogers, Junior Wells, Koko Taylor, Johnny Winter, Buddy Guy, Little Milton, James Cotton, Mick Taylor (z The Rolling Stones) i wieloma innymi.
Shrimp City Slim to także prawdziwy promotor bluesa. Od 1986 roku, z jego inicjatywy realizowane są coroczne festiwale bluesowe (m.in. Lowcountry Blues Bash, Carolina Downhome Blues Fest, Greenwood Blues Cruise, Blues By the Sea). W ostatnich latach pracował również jako prezenter radiowy i telewizyjny w programach specjalizujących się w bluesie.


Green GrassZespół „Green Grass” zaistniał na polskiej scenie bluesowej na początku lat 90-tych,   ma na koncie kilkaset zagranych koncertów, wśród których były zarówno występy w małych salach klubowych, jak i na dużych scenach plenerowych. W swojej twórczości zespół posługuje się uniwersalnym muzyczny językiem wywodzącym się z najlepszych tradycji bluesa miejskiego. Repertuar stanowią zarówno własne kompozycje, jak i bluesowe standardy.
"Green Grass" jest laureatem: "Bluesady" w Szczecinie (1995), "Rawa Blues Festival" w Katowicach (1996, 2001), "Olsztyńskich Nocy Bluesowych" (1996). Poza tym występowali na większości liczących się imprez bluesowych w kraju, jak choćby: "Toruń Blues Meeting", "Blues Express" w Zakrzewie, "Muzyczny Camping" w Brodnicy, "Jimiway" w Ostrowie Wlkp., „Blues nad Okszą” w Kłobucku, „Motywy Bluesa” w Raciborzu, „Harmonica Bridge” i wielu innych. W ankiecie Blues Top ‘96 zespół został uznany "odkryciem roku".
Obecny skład zespołu tworzą:
Jacek Herzberg - gitara, śpiew
Andrzej Neumann - gitara basowa
Robert Robaszkiewicz – perkusja
gościnnie z zespołem występuje Michał „Cielak” Kielak - harmonijka
Dyskografia:
MC „Ostatni Raz” (1993)
CD „Blues w Polsce” (składanka; 1997)
CD „Tańcz z nami” (2001)
CD „One Man Band” - singiel promocyjny (2004)
CD „Blues dla Majki-koncert w Radiu PiK” (2007)
CD „Antologia Polskiego Bluesa” (składanka; cz.1-2008; cz.2-2009, cz.3-2011)


TortillaTORTILLA to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. TORTILLA czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców,  rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Największymi atutami TORTILLI są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu. W nagraniach studyjnych grupa w interesujący sposób wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu różnych instrumentów takich jak: akordeon, saksofony, organy Hammonda i Farfisa, czy sekcja smyczków. Charakterystyczne dla kompozycji własnych TORTILLI są teksty autorstwa poety Waldka Ślefarskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji.
Zespół ponad 1.000 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju /min. Holandia, Francja, Niemcy, Słowacja, Węgry, Litwa, Ukraina, Białoruś/. TORTILLA jest laureatem festiwalu Rawa Blues.
Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą i  Blue Note w Getyndze.
TORTILLA ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Guitar Crusher  czy Stan Webb’s Chicken Shack.
Zespół TORTILLA znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie /CD/ dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz  w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa” cz. 1 (2008 rok) i wydanej w 2011 roku części 3.
Dyskografia:
1. „Blues Band” /Total, 1993/ - LP, MC
2. „Full of Blues” /Black Bottle Records, 1998/ - CD
3. „Po polsku”  /Black Bottle Records/KOCH International, 2001/ - CD, MC
4. „Tortilla”  /MTJ, 2006/ - CD
Skład zespołu:
Asia Fostiak – śpiew
Maurycy Męczekalski – gitara
Tomek Przymorski – gitara basowa
Bartek Norkowski – perkusja
Dawid Wydra – harmonijka ustna, trąbka