ARCHIWUM FESTIWALU - 2002 r.
 
EDYCJA 2013 ARCHWIUM BIURO FESTIWALU
2011
 
RELACJA Z FESTIWALU
wybierz edycję festiwalu:
 
 
 

 

 

W niedzielę późnym wieczorem wybrzmiały ostatnie dźwięki 10. Blues & Folk Festival.

Nowością tegorocznej jubileuszowej edycji były koncerty organizowane także poza Bydgoszczą. Wspólna organizacja imprezy przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki wraz z Ośrodkiem Kultury i Turystyki w Pakości oraz Nakielskim Ośrodkiem Kultury okazała się strzałem w dziesiątkę. Festiwal, który gościł znanych artystów z Polski i zagranicy miał okazję dotrzeć do szerszej grupy melomanów dając okazję do obcowania z muzyką bluesową w jej różnych odcieniach.

Festiwal  zainaugurował 27 października występ zespołu Yellow Cab w nakielskim klubie “Pod Lipami”. Akustyczny koncert idealnie wpisał się w klimat miejsca dostarczając publiczności niesamowitych wrażeń.
 

Yellow Cab w klubie "Pod LIpami" (fot. archiwum WOKiS)

Następnego dnia, w piątek 28 października przyszła kolej na koncert Shrimp City Slim’a w Pakości. Mimo bariery językowej, dzięki kameralnej atmosferze oraz niewielkiej, ale za to wdzięcznej pomocy młodej tłumaczki artysta łatwo nawiązywał kontakt z publicznością, która nagrodziła jego rewelacyjny koncert długimi owacjami.
 
Shrimp City Slim podczas koncertu w Pakości (fot. archiwum WOKiS)

Kolejnym, wyczekiwanym przez wielu, punktem programu był sobotni koncert Leszka Cichońskiego z wyjątkowym, akustycznym projektem Acoustic Travvelers, który wraz z nim tworzą amerykańscy muzycy: kontrabasista David Price i wokalista oraz gitarzysta w jednej osobie Mike Greene. Zanim jednak na scenie pojawiła się  gwiazda wieczoru fani bluesa licznie zgromadzeni tego wieczoru w klubie Eljazz mieli okazję zetknąć się  z twórczością nakielskiej formacji Terapeutyka  - reprezentanta regionu podczas tegorocznego festiwalu. Brawurowy występ Kojota i spółki, przerwany w sposób spektakularny nieoczekiwanym brakiem zasilania pokazał jak różne i zaskakujące oblicza może przybierać blues!
 
Terapeutyka w klubie Eljazz (fot. archiwum WOKiS)

Następujący zaraz potem występ Acoustic Traveller był zwieńczeniem nocy i jednocześnie symbolem najlepiej oddającym charakter festiwalu. Bluesowe rzemiosło zaprezentowane przez muzyków na najwyższym poziomie w połączeniu z repertuarem opartym głównie o tradycyjną amerykańską muzykę folkową dało niesamowity efekt, zmuszając publikę do poddania się płynącym ze sceny fantastycznym dźwiękom. Ten koncert na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich, którzy byli tego wieczoru w Eljazzie.
 
Acoustic Travellers w klubie Eljazz (fot. archiwum WOKiS)

W sobotni wieczór równolegle z imprezą w Bydgoszczy odbywał się drugi festiwalowy koncert w Nakielskim Ośrodku Kultury, podczas którego wystąpił zespół Stratus oraz jako gwiazda wieczoru Shrimp City Slim.

Festiwal zakończył się w niedzielę 30 października kolejnym koncertem urodzonego w Chicago amerykańskiego pianisty Shrimp City Slim’a, dla którego pobyt w Bydgoszczy był także sentymentalną podróżą do miejsca, skąd ponad sto lat temu jego przodkowie wyemigrowali do USA. Z tego powodu muzyk nie krył wzruszenia nawiązując wielokrotnie w zapowiedziach do swoich polskich korzeni. Podczas występu mogliśmy usłyszeć utwory  z ostatnich dwóch płyt artystyHighway 17 oraz Dark Road Piano, a także kilka utworów z bogatej muzycznej tradycji amerykańskich kompozytorów (np. Summertime Gershwina),  które znakomicie zabrzmiały zagrane solo na fortepianie.
 
Shrimp City Slim w Węgliszku (fot. archiwum WOKiS)

Tuż przed Amerykaninem w Węgliszku zaprezentował się polsko-litewski projekt Blues Union. Liderowi, Bogdanowi Topolskiemu grającemu na gitarze akustycznej towarzyszyli na scenie muzycy z Litwy: gitarzysta Virgis Jutas i multiinstrumentalista grający  m.in. na gitarze, perkusji, ukulele i harmonijce Aleksandr Bielkin. Energetyczny set pełen bluesowych klasyków zachwycił publiczność, która długo domagała się ciągu dalszego, zachęcając muzyków do bisowania.
 
Blues Union w Węgliszku (fot. archiwum WOKiS)
 

Blues & Folk Festival 2011 już za nami. Podsumowując, bogaty i różnorodny program, na który złożyły się zarówno koncerty jak i otwarte warsztaty bluesa tradycyjnego odbiorcom dostarczył wielu wrażeń, a organizatorom satysfakcji z osiągniętych założeń.
 

Zapraszamy za rok!